Share this on: – CNN

Posted: Monday, March 24, 2014

“$30 a week per person doesn’t sound too bad, assuming you have a kitchen, time and ability to cook and shop. It’d take some effort, and there are ‘start-up costs’ if your kitchen is otherwise bare. If your usual lunch is a $10 gourmet spinach salad, it’s not going to be easy to get used to. And doing all the work involved for one person is a pain, compared to cooking for a family. But it shouldn’t mean rice and beans for dinner every night and PB&J sandwiches for lunch, either. Nor mystery meat and hot dogs.

Let’s see: two chickens ($8), a dozen eggs ($3), a pork chop or steak ($3), a pound each of pasta ($1), rice ($1), carrots ($1), broccoli ($2), cheese ($4), onions ($1), greens ($2), loaf of bread ($3), gallon of milk ($4), bag of generic breakfast cereal ($5). That’s $38 without shopping very hard, substantial meat every day and leftovers.” – Bill

“Learn how to cook and buy raw ingredients. Flour, butter, sugar etc. Making tasty food is easier than you think. Most people overthink cooking and preparing food. Making things like homemade stove top macaroni and cheese takes the same amount of time as boxed. Eating to live and not living to eat takes some reconditioning but it can be done. If you cut out the junk food you have more money for the good stuff. Can’t do organic though – too pricy! Plus I buy frozen veggies cause they are cheaper but still healthy.” – Sierra Bingham via Facebook

Comments

Write a Reply or Comment:

Your email address will not be published.*